Разлика помеѓу преработките на „Рокселана“

Одземени 55 бајти ,  пред 4 години
нема опис на уредувањето
|birth_place = [[Рохатин]], [[Полско-литвански комонвелт]] (денешна [[Украина]])
|death_date = 18 април 1558
|death_place = [[КонстантинополЦариград]] (денешен [[Истанбул]])
|death_cause =
|resting_place = [[Џамија Сулејманије]], [[Истанбул]]
|parents =
}}
'''Хасеки Хурем Султана''' ({{lang-ota|خرم سلطان}}, родена во [[1506]] - починала на {{починал на|17|април|1558}} во [[Топкапи Сарај]], {{починал во|Отомански КонстантинополЦариград}}), позната како '''Александра Лисовска''' или '''Рокселана''', била сопруга на османлискиот султан [[Сулејман I]] и мајка на османлискиот султан [[Селим II]]<ref>[http://web.archive.org/web/20060615093437/www.4dw.net/royalark/Turkey/turkey4.htm The Imperial House of Osman] GENEALOGY</ref>.
 
== Рани години ==
 
Александра Лисовска била родена во периодот од 1500 до 1506 година. Според податоци од [[17 век]] нејзиниот татко бил украински православен свеѓтеник. Таа била родена во градот Рохатин во тогашното Полско Кралство, а денеска во Украина. Во текот на 1520-тите години таа била заробена од страна на Кримските Татари и одведена во кримскиот град Кафа, за да по некое време биде однесена во КонстантинополЦариград односно во харемот на [[Сулејман I]].
 
[[Паргали Ибрахим-паша]] (1493-1536) му ја понудил Рокселана на својот пријател од детството султанот Сулејман. Таа влегла во харемот кој броел околу 300 девојки. Во историографијата таа е опишана со црвена коса, многу интелигентна и весела. За неа венецијанците кажувале дека била доста млада но не и убава.