Разлика помеѓу преработките на „Јустинијан II“

Одземени 48 бајти ,  пред 4 години
нема опис на уредувањето
|mother =[[Анастасија (сопруга на Константин IV)|Анастасија ]]
|birth_date =668
|birth_place = [[КонстантинополЦариград]]
|death_date = 11 декември, 711 (42 години)
|death_place =[[Даматрис]]
{{Ираклиева династија}}
{{Дваесетгодишна анархија}}
'''Јустинијан II''' ([[грчки]]: ''Ιουστινιανός Β΄'', [[латински]]: ''Iustinianus II''), ({{роден на|||668}} во {{роден во|КонстантинополЦариград}} - {{починал на|11|декември|711}}) бил византиски император кој владеел во периодот од [[685]] до [[695]] и од [[705]] до [[711]] година.
 
Јустинијан бил син на [[Константин IV Погонат]] и [[Анастасија (сопруга на Константин IV)|Анастасија]]<ref>Kazhdan, pg. 501</ref>. Останува во историјата познат со прекарот ''Ринотмет'' ([[грчки]] ''ὁ Ῥινότμητος'' - отсечен нос). Во неговиот прв брак со [[Евдокија (сопруга на Јустинијан II)|Евдокија]] ја добил ќерката Анастасија, додека од неговиот втор брак со [[Теодора Хазарска]] имале син Тибериј.
Соборувањето на Јустинијан II не довело до подобрување на внатрешната и надворешната состојба на империјата, напротив, следувал 20-годишен [[Дваесетгодишна анархија|период на немири и нестабилност]] и истиот завршил по повторното заземање на престолот од страна на Јустинијан.
 
Додека бил во егзил, градот [[Картагина]] и остатокот од провинциите во [[Африка]] биле освоените од [[Арапи]]те, кои продолжувале да се закануваат и по источната граница. Поради поразите и неуспесите, императорите останувале закратко на власт - по некое Леонтиј исто така бил соборен, а престолот бил зафатен од [[Тибериј III Апсимар]]. Тогаш Јустинијан Ринотмет успеал да побегне од заточение, прво кај Хазарите, потоа кај Бугарите, за да во 705 година застане пред портите на КонстантинополЦариград, заедно со 15,000 војска составена од Словени и Бугари, на чело со [[хан Тервел]]<ref name="Norwich, pg. 336">Norwich, pg. 336</ref>. Јустинијан и неговите приврзаници тајно успеале да влезат во главниот град преку еден неискористен аквадукт и успеале да направат преврат.
 
== Второ управување ==
Второто владеење на Јустинијан (од [[705]] до [[711]] година) се покажало како уште поголем неуспех за разлика од првото управување. Војната со Арапите повторно тргнала на лошо: Византијците ја загубиле Мопсуеста и Тијана, во 709 година Арапите влегле дури во [[Тракија]]. Поразите на [[Византија]] довече до делумна загуба на [[Кападокија]] и [[Киликија]]<ref name="Norwich, pg. 339">Norwich, pg. 339</ref>. Барајќи реванш против Бугарите, Јустинијан II заминал во североисточна [[Тракија]] во [[708]] година, но бил поразен и опколен во [[Анхиало]]. Императорот се повлекол по море и наскоро го обновил мирот со Бугарија.
 
Во 711 година Јустинијан II испратил во Крим флота и војска, која требало да го казни на Керсон бидејќи не го подржал на царот за време на неговите походи, но војниците се побуниле и го прогласуваат за император Филипик Вардан. Додека Јустинијан собирал армија во Мала Азија, Филипик го освоил КонстантинополЦариград и го убил Тибериј, малолетниот син на Јустинијан. Самиот Јустинијан бил напуштен од повеќето армии и бил заробен и обезглавен во декември 711 година, недалеку од главниот град.
 
Ова го означило крајот на [[Ираклиева династија|Ираклиевата династија]].