Лицинија Евдокија: Разлика помеѓу преработките

Одземени 48 бајти ,  пред 6 години
нема опис на уредувањето
[проверена преработка][проверена преработка]
Нема опис на уредувањето
Нема опис на уредувањето
| spouse = [[Валентинијан III]]<br>[[Петрониј Максим]]
| birth_date = 422
| birth_place = {{роден во|КонстантинополЦариград}}
| death_date = 462
| death_place = {{починал во|КонстантинополЦариград}}
}}
'''Лицинија Евдокија''' ([[422]] - [[462]]) била ќерка на [[византиски император|византискиот император]] [[Теодосиј II]] и [[Елија Евдокија]] и сопруга на [[Западна Римска империја|западноримскиот]] [[цар|император]] и [[Валентинијан III]].
Таа била внука по таткова линија на царот [[Аркадиј]] и [[Елија Евдоксија]], а по мајчина линија на Леонтиј, софист од [[Атина]].
 
На [[29 октомври]] [[437]] година во [[КонстантинополЦариград]] се омажила за западноримскиот император [[Валентинијан III]]. Двајцата имале две ќерки, [[Евдокија (принцеза)|Евдокија]] и [[Плацидија (принцеза)|Плацидија]].
 
Во [[439]] година Евдоксија, со раѓањето на својата прва ќерка Евдокија, ја добила титулата [[Августа]].
По смртта на Валентинијан на [[16 март]] [[455]] година Лицинија Евдоксија била натерана да се омажи за неговиот наследник [[Петрониј Максим]].
 
Набргу потоа на [[2 јуни]] [[455]] година [[вандали]] те на [[Гејзерик]] го нападнале [[Рим]] и ја киднапирале Лицинија Евдоксија и нејзините две ќерки во [[Африка]]. Во [[462]] година била ослободена и вратена во [[КонстантинополЦариград]].
 
Таа дала средства за изградба на [[базилика]]та [[Црква Свети Петар во Окови]] во [[Рим]].