Разлика помеѓу преработките на „Кралска академија на науките (Шведска)“

Замена на Image:KVA.JPG со Image:Main_building_of_the_Royal_Swedish_Academy_of_Sciences_(Kungliga_Vetenskapsakademien),_Frescati,_Norra_Djurgården,_Stockholm.jpg (од страна на [[commons:User:CommonsDelinker|CommonsDelinker]...
(Нормативна контрола moved to wikidata)
(Замена на Image:KVA.JPG со Image:Main_building_of_the_Royal_Swedish_Academy_of_Sciences_(Kungliga_Vetenskapsakademien),_Frescati,_Norra_Djurgården,_Stockholm.jpg (од страна на [[commons:User:CommonsDelinker|CommonsDelinker]...)
}}
 
[[Податотека:KVAMain building of the Royal Swedish Academy of Sciences (Kungliga Vetenskapsakademien), Frescati, Norra Djurgården, Stockholm.JPGjpg|мини|десно|250п|Зградата на Кралската академија на науките во Стокхолм]]
'''Кралска академија на науките''' ({{lang-sv|Kungliga Vetenskapsakademien}}, ''KVA'') — една од [[Кралски академии во Шведска|кралските академии]] во [[Шведска]]. Ова е независна и невладина научна организација со задача да ги поттикнува и поддржува [[наука|науките]], пред сè [[природни науки|природните науки]] и [[математика]]та.