Разлика помеѓу преработките на „Вриење“

Одземени 69 бајти ,  пред 5 години
(Создадено преведувајќи ја страницата „Boiling“)
 
=== Кернел ===
[[Податотека:Kochendes_wasser02.jpg|right|thumb|Кернел вриење на водата]]
''Кернел вриењето се ''карактеризира со зголемувањето на меурчињата што се појавуваат на површината на грејната површина, чија температура е малку поголема од течноста. Општо гледано, бројот на нуклеацијски <span class="cx-segment" data-segmentid="52"></span>
 
Неправилна површина на садот за варење (односно , зголемена површина  ) или адитиви за течноста (односно, сурфактанти и / или наночестички ) може да создаде дополнителни страни на  нуклеација , додека исклучително мазна површина, како што се пластика, помага за супер загревање . Под овие услови, загреана течност може да покаже одлагање на вриење , а температурата може да оди нешто над точката на вриење без вриење.<span class="cx-segment" data-segmentid="57"></span>
Анонимен корисник