Ново Село (Лагадинско): Разлика помеѓу преработките

нема опис на уредувањето
[проверена преработка][проверена преработка]
Нема опис на уредувањето
Нема опис на уредувањето
 
По крајот на [[Балканските војни]], селото било вклучено во составот на [[Грција]]. Според [[Договор од Лозана (1923)|Лозанскиот договор]], во селото било населено грчко население од [[Мала Азија]], [[Источна Тракија]] и [[Понд]]. Во [[1927]] година, селото било прекрстено во Критија.<ref>[http://archive.is/20120630054156/www.freewebs.com/onoma/met.htm Λιθοξόου, Δημήτρης. Μετονομασίες των οικισμών της Μακεδονίας 1919 - 1971]</ref>
 
== Наводи ==
{{наводи|2}}
 
{{Лагадина}}
 
[[Категорија:Населени места во Солун (округ)]]