Разлика помеѓу преработките на „Велигденски јајца“

Додадени 124 бајти ,  пред 4 години
нема опис на уредувањето
с
 
==Обичаи==
[[Податотека:Chocolate egg open.jpg|мини|десно|велигденско јајце од чоколадо]]
Обичај кај сите христијани бил и се уште е дарувањето велигденски јајца. При тоа се водело сметка секој член на семејството и секој гостин да добие јајце со одредена симболика; момчињата и девојките добивале јајце со исцртано венче за да си најдат животен сопатник, а деверот добивал јајце исцртано со будилник или рака со прстен, часовник и цвеќе.
 
5

уредувања