Разлика помеѓу преработките на „Цариград“

Додадени 12 бајти ,  пред 3 години
Замена на Image:Siege_of_Constantinople.jpg со Image:Siege_of_a_city,_medieval_miniature.jpg (од страна на CommonsDelinker поради: File renamed: [[:commons:COM:FR#reaso
(Замена на Image:Siege_of_Constantinople.jpg со Image:Siege_of_a_city,_medieval_miniature.jpg (од страна на CommonsDelinker поради: File renamed: [[:commons:COM:FR#reaso)
 
Војската која го бранела Цариград била мала. Имала околу 7000 луѓе под оружје од кои околу 2000 биле странци. Во моментот кога опсадата започнала, заедно со бегалците од околината, популацијата изнесувала околу 50.000 луѓе<ref name="popu3">D. Nicolle, ''Constantinople 1453: The end of Byzantium'', 32</ref>. Градот бил утврден со веројатно најсилните ѕидини кои било кога биле направени во историјата (5,5 km на копно; 7 km ѕидини од страната на Златниот рог и 7,5 km од страната на Мраморното море). Во времето на владеењето на [[Јован VIII Палеолог]] ѕидините биле поправени и се наоѓале во задоволително добра состојба. Ова им давало на надеж на бранителите на градот дека ќе можат да издржат додека пристигне помошта од Запад.<ref>Nicolle 2000, p.&nbsp;39</ref>. Исто така, бранителите биле и добро опремени. Тие поседувале флота од 26 брода (5 од Џенова, 5 од Венеција, 3 од Крит кој во тоа време и припаѓал на [[Венеција]], 1 од [[Анкона]], 1 од [[Арагон]], 1 од [[Франција]] и уште десетина византиски бродови.<ref>Sir S. Runciman, ''The Fall of Constantinople 1453, Cambridge University Press, 1965''</ref>
[[Податотека:Siege of Constantinoplea city, medieval miniature.jpg|thumb|300px|Опсадата на градот од страна на османлиите]]
Се проценува дека османлиите имале околу 80.000 војници од кои околу 5000 [[јаничари]]. Српскиот вазал [[Ѓураѓ Бранковиќ]] обезбедил 1500 коњаници како дел од своите обврски кон султанот. Други извори од современици на настанот сметаат дека надмоќта на султанот во оваа битка била многу поголема и неговите трупи ги проценуваат, во зависност од изворот, помеѓу 160.000 и 300.000 војници.<ref name=Barbaro>Nicolò Barbaro, ''Giornale dell'Assedio di Costantinopoli'', 1453. Копија од делото е зачувана во [[Biblioteca Marciana]] во Венеција. Дел од англискиот превод (направен во 1969 год.) е достапен на [http://www.deremilitari.org/resources/sources/constantinople3.htm here].</ref><ref name=Sphrantzes>''Chronicles'' of George Sphrantzes; Greek text is reported in A. Mai, ''Classicorum auctorum e Vaticanis codicibus editorum'', tome IX, Romae 1837, pp 1-100</ref><ref name=Isidoro>''Epistola reverendissimi patris domini Isidori cardinalis Ruteni scripta ad reverendissimum dominum Bisarionem episcopum Tusculanum ac cardinalem Nicenum Bononiaeque legatum'' (letter of Cardinal Isidore to Cardinal [[Johannes Bessarion]]), dated 6 14 јули,53</ref> Флотата на султатнот се проценува дека имала помеѓу 100 и 450 бродови.