Љумница: Разлика помеѓу преработките

Додадени 245 бајти ,  пред 7 години
[проверена преработка][проверена преработка]
Ред 58:
 
==Население==
Во пописот од 1913 година селото е евидентирано со 1405 жители, додека во 1920 година само со 854 жители<ref name="НМЕМ" />. Со бројните иселувања, бројот на жителите во 1928 опаднал на 647, а во 1940 се искачува на 886. Поради воените страдања бројот на жителите во 1951 опаднал на 446, во 1961 останал на истата бројка од 446, за да опадне во 1971 на 276, во 1981 на 219, а во 1991 пораснало на на 246 жители<ref name="НМЕМ" />. Поради бројните иселувања едно од некогаш најголемите села во Гуменџиската околија денес одвај живурка со своите малобројни жители.
 
{{Пописи-ЕМ|886|446|446|276|219|246|219|187}}