Љумница: Разлика помеѓу преработките

Додадени 853 бајти ,  пред 7 години
[проверена преработка][проверена преработка]
 
==Иселеништво==
Под влијание на романската пропаганда и поради тешките услови за живеење во 1925 година се иселиле 90 семејства (во нив се вклучени и семејствата кои подоцна се вратиле во селото) кои биле сместени во областа [[Добруџа]]. За време на Граѓанската војна, повеќе семејства биле принудени да го напуштат селото и да се иселат во Македонија при што пребегнатите жители главно се сместени во [[Скопје]] и во [[Велес]]. Поголемиот дел од иселените се сместени во [[Солун]] и [[Бојмица]].
 
==Општествени установи==