Љумница: Разлика помеѓу преработките

Додадени 2.119 бајти ,  пред 6 години
[проверена преработка][проверена преработка]
(Создадена страница со: {{Инфокутија Место во Грција |name = Љумница |name_local = |image_skyline = |caption_skyline...)
 
 
==Историја==
Од своето основање па сè до денес селото Љумница е населено исклучително со [[Власи|влашко]] население од групата позната какоа ''Пајакашки Власи''. Како такво К'нчов го споменува со 2600, егзархиската статистика го бележи со 2630 жители, додека Милоевиќ го регистрира со 200 влашки куќи. Како погранично село Љумница, настрадала во [[Прва светска војна|Првата светска војна]] кога во [[1916]] година од бугарските воени власти населението било принудно интернирано во внатрешноста на [[Бугарија]], главно во [[Стара Загора|Стара]] и [[Нова Загора]]. По војната се вратил само дел од жителите кои што го обновиле селото. Под влијание на романската пропаганда и поради тешките услови за живеење во [[1925]] година се иселиле 90 семејства кои според Младенов биле сместени во добруџанските села Сребрино, Аснаќој, Кадиќој, Кочина и Валјушница. Љумница исто така многу настрадала и во [[Втора светска војна|Втората светска војна]] и за време на [[Граѓанска војна во Грција|Граѓанската војна]], кога покрај големиот број дадени жртви повеќе семејства биле принудени да го напуштат селото и да се иселат во [[Македонија]] при што пребегнатите жители главно се сместени во [[Скопје]] и во [[Велес]].
 
 
==Стопанство==