Разлика помеѓу преработките на „Монада“

Одземени 55 бајти ,  пред 5 години
с
ситна поправка
с (Bot: Migrating 14 interwiki links, now provided by Wikidata on d:q229941 (translate me))
с (ситна поправка)
{{Без извори|датум=ноември 2009}}
'''Монада''' (од [[грч.]] μονάς, ''монас'' = „единица“) може да значи:
 
Во '''философијатафилозофијата''':
* [[Монада (старогрчка философијафилозофија)]], поим кај античките философи како [[Питагора]], [[Парменид]], [[Ксенофан]], [[Платон]], [[Аристотел]] и [[Плотин]] со значење на [[Бог]] или првото исконско битие, или пак севкупноста на сите битија.
* [[Монизам]], концептот за „една суштина“ во метафизичката и телеолошката теорија
* [[Монада (гностицизам)]], најисконскиот аспект на Бога во Гностицизмот