‘Рбетен мозок: Разлика помеѓу преработките

Додадени 855 бајти ,  пред 6 години
нема опис на уредувањето
[проверена преработка][непроверена преработка]
(embed {{Нормативна контрола}} with wikidata information)
Нема опис на уредувањето
{{Нормативна контрола}}
[[Категорија:Нервен систем]]
рбетниот мозок се наоѓа во рбетнио канал кој е образуван од пршлените на рбетниот столб. Тој е во облик на врвка долга околу 45cm .
Ако се направи напречен пресек на рбетниот мозок, ќе ја видиме неговата градба. Притоа се гледа дека во средината има сива маса, околу која е сместена бела маса. Сивата маса создава предни и задни рогови што и даваат изглед на пеперутка со раширени крилја. Во средината на сивата маса има мал канал- централен канал, во кој има мозочна течност
Анонимен корисник