Разлика помеѓу преработките на „Одрин (покраина)“

Додадени 10 бајти ,  пред 5 години
нема опис на уредувањето
с (отстранета Категорија:Едрене; додадена Категорија:Едрене (покраина) користејќи го HotCat)
{{Infobox Province TR
|name=EdirneОдрин
|map = Edirne in Turkey.svg
|region=Мармара
|total population=382,222
|area_code= 284
|}}
'''Одрин''' или '''Едрене''' ([[турски јазик|турски]]: ''Edirne'') е провинција во западна [[Турција]]. Административен центар на вилаетот е истоимениот град [[ЕдренеОдрин]]. Покраината има 382 222 жители (2006) и плоштина од 6,279 кв.км. Разделен е на 9 општини.
 
== Наводи ==
 
[[Категорија:Покраини во Турција]]
[[Категорија:ЕдренеОдрин (покраина)| ]]