Разлика помеѓу преработките на „Стефан Душан“

Додадени 2 бајти ,  пред 4 години
с
нема опис на уредувањето
с
== Последните освојувања на Стефан Душан ==
 
Византијците биле зафатени со граѓанската војна и не биле во состојба да протестираат поради узурпацијата на византиската царска титула од страна на стефан Душан. „Поминале неколку години, додека патријархот Калист да го анатемиса новиот цар и неканонскиот нов патријарх“<ref>Биографие срп. Архепископ. и патријарха Данило 381</ref>. Еден месец по крунисувањето за цар се крунисал и Јован Кантакузин во АдрианополАдријанопол. Тој влегол во Цариград на 3 февруари 1347 Јован Кантакузин стигнал во Цариград. Постигнал договор со царот Јован Палеолог со кој Јован Палеолог се оженил со ќерката на Јован Кантакузин.
 
===== Ситуацијата на север =====