Разлика помеѓу преработките на „Кременчук“

Додаден 231 бајт ,  пред 4 години
с
Покрај тоа
с (Бот додава Шаблон: Без извори)
с (Покрај тоа)
{{Без извори|датум=август 2010}}
Кременчук е важен индустриски град во централна [[Украина]], лоциран на брегот на реката [[Днепар]]. Зафаќа површина од 96 км2 и има 231.202 жители. Збратимен е со македонскиот град [[Битола]].
населението е 225.215 луѓе на 2015 година
 
==линк==
* [Http://www.kremen.gov.ua/ Официјална веб-страница]
* [http://kremenchuk.org/ слики од Кременчук] {{ref-en}}
3

уредувања