Разлика помеѓу преработките на „Кучковени“

Додадени 10.086 бајти ,  пред 4 години
нема опис на уредувањето
с
{{Инфокутија Место во Грција
{{Infobox Greek Dimos
|name = Кучковени
|name_local = Πέρασμα
|image_map = {{ПозКарта
|image_map = Dimos Perasmatos - Florina prefecture, Greece - political map - municipality level.svg
| Егејска Македонија Лерин
|map_caption = Местопол. во Леринскиот округ
| ширина =
|periph = [[Западна Македонија (Грција)|Западна Македонија]]
| опис = <center>Местоположба на Кучковени во општината [[Лерин (општина)|Лерин]] и областа Западна Македонија</center>
|periphunit = [[Лерин (округ)|Лерин]]
| релјефна =
|municipality = [[Лерин (општина)|Лерин]]
| натпис = Кучковени
|pop_municunit = 5510
| натпис_гол =
|population_as_of = 2001
| положба =
|area = 6
| позадина =
|elevation = 660
| бележник =
|lat_deg = 40
| бележник_гол =
|lat_min = 45
| врска =
|lon_deg = 21
| ГШ_степ = 40 | ГШ_мин = 45 | ГШ_сек = 12 | ГШ_прав = N
|lon_min = 28
| ГД_степ = 21 | ГД_мин = 28 | ГД_сек = 0 | ГД_прав = E
}}
|periph = [[Западна Македонија (Грција)|Западна Македонија]]
|periphunit = [[Лерин (округ)|Лерин]]
|municipality = [[Лерин (општина)|Лерин]]
|municunit = Долно Клештино
|population = 435
|population_as_of = 20012011
|area_community =
|lat_deg = 40
|lat_min = 45.20
|lon_deg = 21
|lon_min = 28.00
|postal_code =
|area_code =
|licence = ΡΑPA
|image_skyline =
|mayor = Никос Коциу
|websitecaption_skyline =
|image_skylineelevation = 660
|caption_skyline =
}}
 
'''Кучковени''' ({{lang-el|Πέρασμα}}, ''Перасма'', до 1926 г. ''Κουτσκοβαίνη'', ''Куцковени''<ref>[http://pandektis.ekt.gr/pandektis/handle/10442/171854 Μετονομασίες των Οικισμών της Ελλάδας. Κουτσκοβαίνη -- Πέρασμα]</ref>) — [[село]] во [[Леринско]], [[Егејска Македонија]], денес во општината [[Лерин (општина)|Општина Лерин]] вона [[Лерин (округ)|Леринскиот округ]], [[Егејска Македонија]], денес во областа [[Западна Македонија (Грција)|Западна Македонија]], [[Грција]]. Населението брои 435 жители (2011), сите [[Македонци]].<ref name="НМЕМ">{{НМЕМ|том= II |глава= |страници= 158-159}}</ref>
 
== ГеографиjaГеографија и местоположба ==
Селото се наоѓа во [[Леринско Поле|Леринското Поле]], 4 км југоисточно од [[Лерин]], на [[Менска Река]]. Лежи на надморска височина од 660 м, а атарот зафаќа површина од {{км2|6}}.<ref name="НМЕМ" />
 
== ИсториjaИсторија ==
=== Османлиско време ===
Селото првпат се споменува во турски тефтер од [[1481]] г. под името Кучковјани со 67 домаќинства.<ref>Kravari, Vassiliki. Villes et villages de Macédoine occidentale, Realites byzantines, Paris: Editions P. Lethielleux, 1989, p. 290. ISBN 2283604524.</ref>
 
Во даночните регистри на немуслиманското население население на Леринскиот вилает од [[1626]]-[[1627]] г. селото е заведено како ''Кучјовени'' со 15 домаќинства.<ref>Турски извори за българската история, т. VII, София 1986, с. 333 </ref> Во 1848 г. рускиот славист Виктор Григорович го опишал како македонско<ref>нарекувајќи го „бугарско“ под влијание на бугарската политика</ref> село.<ref>[http://www.vostlit.info/Texts/Dokumenty/Bulgarien/XIX/1840-1860/Grigorovic/text3.phtml?id=2234 Григорович, В. Очеркъ путешествія по Европейской Турціи, Москва, 1877, стр. 93.]</ref>
== Економија ==
 
Во [[1861]] г. австрискиот допломат [[Јохан Георг фон Хан]] на етничката карта на долината на Вардар го бележи ''Куцковен'' како македонско село.<ref>Croquis der westlischen Zurflüsse des oberen Wardar von J.G. von Hahn. Deukschriften der k Akad. d wissenseh. philos. histor. CIX1Bd, 1861.</ref> Во „Етнографија на вилаетите Адријанопол, Монастир и Салоника“ ги претставува податоците за [[1873]] г. двапати — еднаш како ''Кочкојни'' (Kotchkoïni), село во Леринската каза со 290 домаќинства со вкупно 830 жители [[Македонци]] и 100 [[муслимани]]<ref name="БИМ">{{БИМ}}</ref> и вторпат кајо ''Кучковен'' (Koutchkovène), село в Костурската каза со 70 домаќинства со вкупно 250 жители Македонци.<ref name="БИМ" /><ref>„Македония и Одринско. Статистика на населението от 1873 г.“ Македонски научен институт, София, 1995, стр.82-83 и 110-111.</ref> Во нетовиот патописен попис, [[Милош Милоевиќ]] завел 100 македонски<ref>нарекувајќи ги „[[големосрпство|српски]]“</ref> куќи.<ref name="НМЕМ" /> Во 1878 г. во Леринско делувала четата на војводата Дељо Стоев од Кучковени.<ref>[http://www.promacedonia.com/statii/a_toshev.html Препис от поверителното писмо на Княжеското Българско Търговско Агентство в Битоля, с дата 24-ти Април 1904 година, под № 319, отправено до Господина генерал Р Петров]</ref>
== Демографија ==
 
Во 1900 г. според [[Васил К’нчов]] („[[Македонија. Етнографија и статистика]]“) во ''Кучковени (Кучкоени)'' живееле 840 [[Македонци]] христијани.<ref name="БИМ" /><ref>[http://www.promacedonia.org/vk/vk_2_38.htm Кънчов, Васил. Македония. Етнография и статистика, София, 1900, стр. 249.]</ref>
== Општествени институции ==
 
Според извештајот на бугарскиот трговски агент во Битола, [[Андреј Тошев]], целото село (46 куќи) било во состав на Костурска епархија на [[Цариградска патријаршија|Цариградската патријаршија]], на крајот од 1902 г. потпаднало под врхоенството на [[Бугарска егзархија|Бугарската егзархија]].<ref>Георгиев, Величко, Стайко Трифонов. Гръцката и сръбската пропаганди в Македония. Краят на XIX — началото на ХХ век, София, Македонски научен институт, 1995, стр. 26.</ref><ref>[http://www.promacedonia.org/obm2/12.html Силянов, Христо. Освободителните борби на Македония, том I, София, 1993, стр. 125.]</ref> По податоците на егзархискиот секретар [[Димитар Мишев]] („[[La Macédoine et sa Population Chrétienne]]“) во [[1905]] г. во ''Кочковени'' имало 760 Македонци<ref name="БИМ" /> под врховенството на егзархијата.<ref>Brancoff, D.M. La Macédoine et sa Population Chrétienne, Paris, 1905, pp. 176-177.</ref>
== Културни и природни знаменитости ==
 
===Припојување кон Грција===
== Редовни настани ==
Со [[Букурешки договор (1913)|Букурешкиот договор]] во 1913 г. Кучковени било припоено кон грчката држава, кога имало 566 жители.<ref name="НМЕМ" /> Во 1920 г. населението се накачило на 644 жители,<ref name="НМЕМ" /> а во 1926 г. селото е преименувано во Перасма.<ref>[http://archive.is/20120630054156/www.freewebs.com/onoma/met.htm Δημήτρης Λιθοξόου. Μετονομασίες των οικισμών της Μακεδονίας 1919 - 1971]</ref> В доклад от [[1932]] г. началникот на жандармериската управа од [[Долно Котори]], Димитриос Кабурас, ги нарекол кметот на Кучковени и општинските советници во селото „фанатични бугари“ (мислејќи секако, на Македоннци) и предложил да се сменат.
 
=== Втора светска и Граѓанска војна ===
== Личности ==
За време на [[НОБ во Егејска Македонија|Втората светска војна]] Кучковени било окупирано од [[Царство Бугарија|Бугарите]] кои воспоставиле општинска власт.<ref>Даскалов, Георги. „Българите в Егейска Македония, мит или реалност“, Македонски научен институт, София, 1996, стр. 487.</ref>
 
Селото не пострадало во [[Грчка граѓанска војна|Граѓанската војна]]и не дошло до значајно иселување на жителите, со исклучок на неколку семејства, прогонети во [[Источен блок|источноевропските земји]]. Намалувањето на населението по војната се должи на сè поголемото иселување во прекуокеанските земји.<ref name="НМЕМ" />
== Култура и спорт ==
 
=== Денешна состојба ===
== Иселеништво ==
Според истржаувањето од 1993 г. селото е чисто „славофонско“ и [[македонски јазик|македонският јазик]] е одлично зачуван.<ref>[http://strates.revues.org/document381.html Riki Van Boeschoten. "Usage des langues minoritaires dans les départements de Florina et d’Aridea (Macédoine)"]</ref>
 
== Население ==
{{Пописи-ЕМ|878|783|724|600|534|499|499|435}}
== Самоуправа и политика ==
Селото припаѓа на општинската единица Кучковени со седиште во истоименото село, која припаѓа на поголемата општина [[Лерин (општина)|Лерин]], во округот [[Лерин (округ)|Лерин]]. Воедно, селото е дел од општинскиот оддел Кучковени, каде тоа е единствено населено место.
 
== Стопанство ==
Селото важи за мошне богато. Населението се занимава со [[земјоделство]] и [[овоштарство]], при ѓто најзначајни култури се [[грав]]от и [[јаболко]]то. Земјиштето се наводнува од Менска Река, која тече низ селото.<ref name="НМЕМ" />
 
== Цркви ==
* „[[Црква „Свети Бессребреници“ - Кучковени|Свети Бессребреници]]“ од 1300 г.
 
== Личности ==
* [[Кочо Дељов]] (1880 - 1910), лерински войвода на ВМОРО
* [[Никола Рапов]] — комунистички деец и член на [[НОФ]].
 
== Наводи ==