Интегрално коло: Разлика помеѓу преработките

Додадени 180 бајти ,  пред 6 години
с
нема опис на уредувањето
(authority control moved to wikidata)
сНема опис на уредувањето
[[Податотека:Graficki_prikaz_na_presek_na_IC.jpg|thumb|right|Графички приказ на пресек на интегрално коло.]]
{{Без извори|датум=ноември 2009}}
[[Податотека:Kilby solid circuit.jpg|мини|десно|Првото интегрално коло на Џек Килби]]
'''Интегрално коло''' или '''интегрирано коло''' ('''чип''' или '''микрочип''') — [[електронски уред]] наменет за определена намена кој се состои од повеќе [[транзистор]]и споени во [[струјно коло]]. За разлика од транзисторите, интегралното коло во себе содржи цели [[електронска шема|електронски шеми]] со различни делови како што се [[транзистор]]и, [[отпорник|отпорници]], [[кондензатор]]и и др. Првото интегрално коло го осмислил [[Џек Килби]] во 1958 г.
 
 
[[Податотека:Graficki_prikaz_na_presek_na_IC.jpg|thumb|right|Графички приказ на пресек на интегрално коло.]]
Интегралното коло се состои од куќиште, кое е од пластика или керамика, изводи со кои се поврзува на [[печатена плочка]] и полупроводнички елемент во средината на интегралното коло, кој со изводите најчесто е поврзан со многу тенки златни проводници.