Крушоради: Разлика помеѓу преработките

Додаден 81 бајт ,  пред 6 години
с
сНема опис на уредувањето
 
== Личности ==
:Родени во Крушоради
* Ката Неданчева — учителка и организатор на селото во Илинденското востание
* [[Стојан Гоговчев]] (1910-1947) — антифашистички борец од [[ДАГ]], загинат во одбрана на селото од монархофашистите
* Никола Груев — дедо на македонскиот премиер [[Никола Груевски]]
* Стилјан Самарџиев — ултрадесничарски активист за правата на Македонците во Грција
 
;Со потекло од Крушоради
* [[Никола Груевски]] (р. 1970) — [[премиер на Република Македонија]]
 
== Наводи ==