Разлика помеѓу преработките на „Крушоради“

Додадени 142 бајти ,  пред 5 години
с
с
 
== Личности ==
* Ката Неданчева — учителка и организатор на селото во Илинденското востание
* [[Стојан Гоговчев]] (1910-1947) — антифашистички борец од [[ДАГ]], загинат во одбрана на селото од монархофашистите
* Никола Груев — дедо на македонскиот премиер [[Никола Груевски]]