Разлика помеѓу преработките на „Крушоради“

Одземени 169 бајти ,  пред 5 години
с
нема опис на уредувањето
с
с
|elevation =
}}
'''Крушоради''' — [[село]] во [[Леринско]], [[Егејска Македонија]], денес во општината [[Лерин (општина)|Лерин]] на [[Лерин (округ)|Леринскиот округ]] во [[Западна Македонија (Грција)|Западна Македонија]], [[Грција]]. Населението брои 271 жител (2011) и до денес е целосно населено со [[Македонци]].<ref name="НМЕМ">{{НМЕМ|том= I |глава= |страници= 59-60}}</ref>