Крушоради: Разлика помеѓу преработките

Додаден 1.121 бајт ,  пред 7 години
с
нема опис на уредувањето
[проверена преработка][проверена преработка]
сНема опис на уредувањето
{{Инфокутија Место во Грција
{{Без извори|датум=август 2010}}
| |name име= Крушоради
<!-- Ако имате податок, напишете го после знакот = -->
|name_local = Αχλάδα
{{Инфокутија за село во Егејска Македонија|
|image_map = {{ПозКарта
| слика мапа=
{{Инфокутија за село во| Егејска Македонија| Лерин
| име=Крушоради
| ширина =
| општина=
| опис = <center>Местоположба на Крушоради во општината [[Лерин (општина)|Лерин]] и областа Централна Македонија</center>
| околија=
| релјефна =
| популација= 301
| натпис = Крушоради
| поштенски број=
| натпис_гол =
| повикувачки број=
| положба =
| надморска височина=
| позадина =
| географска широчина=
| бележник =
| географска должина=
| бележник_гол =
| веб=
| врска =
| ГШ_степ = 40 | ГШ_мин = 51 | ГШ_сек = 41 | ГШ_прав = N
| ГД_степ = 21 | ГД_мин = 36 | ГД_сек = 49 | ГД_прав = E
}}
|periph = [[Западна Македонија (Грција)|Западна Македонија]]
|periphunit = [[Лерин (округ)|Лерин]]
|municipality = [[Лерин (општина)|Лерин]]
|municunit = Овчарани
|population = 271
|population_as_of = 2011
|area_community =
|lat_deg = 40
|lat_min = 51.68
|lon_deg = 21
|lon_min = 36.81
|postal_code =
|area_code =
|licence =
|image_skyline =
|caption_skyline =
|elevation =
}}
'''Крушоради''' — [[село]] во [[Леринско]], [[Егејска Македонија]], денес во општината [[Лерин (општина)|Лерин]] на [[Лерин (округ)|Леринскиот округ]] во [[Западна Македонија (Грција)|Западна Македонија]], [[Грција]]. Населението брои 271 жител (2011) и до денес е целосно населено со [[Македонци]].<ref name="НМЕМ">{{НМЕМ|том= I |глава= |страници= 59-60}}</ref>
 
'''Крушоради''' е село во [[Егејска Македонија]], [[Република Грција]].
 
== Историја ==
== Географиja и местоположба ==
 
== ИсториjaНаселение ==
{{Пописи-ЕМ|||||||301|271}}
Селото потпаднало под власта на Грција, по [[Втората Балканска војна]] во 1913 година со [[Букурешкиот договор]].
 
== Економија ==
 
== Демографија ==
 
== Општествени институции ==
 
== Личности ==
* Стојан Гоговчев
* Никола Груев - дедо на македонскиот премиер [[Никола Груевски]]
* Стилјан Самарџиев — ултрадесничарски активист за правата на Македонците во Грција
 
== Култура и спорт ==
== Надворешни врски ==
 
{{Населени места во дем Лерин}}
 
{{Лерин}}
 
[[Категорија:Лерин]]
[[Категорија:Населени места во Егејска Македонија]]