Разлика помеѓу преработките на „Вртикоп (општина)“

Одземени 6 бајти ,  пред 5 години
с
нема опис на уредувањето
с (fixing dead links)
с
{{Инфокутија Општина во Грција
| име = Општина ВартокопВртикоп
| име_гр = Δήμος Σκύδρας
| слика =Dimos Skydras Topo.png
| слика_опис =Топографска карта на општината ВартокопВртикоп
| карта = Dimos Skydras - Central Macedonia.svg
| карта_опис = Општината ВартокопВртикоп на картата на областа Централна Македонија
| област = [[Централна Македонија (Грција)|Централна Македонија]]
| округ = [[Постол (округ)|Постол]]
| население = 21.147
| население_година = 2001
| админ_центар = [[ВартокопВртикоп]]
| нас_места = 21
| поштен_број = 585 00
Општината Вартокоп е создадена по законот „Каликратис“ на 1 јануари 2011 г., со спојување на две стари општини: Вартокоп и Мениида.<ref>[http://web.archive.org/web/20100705024807/http://www.kedke.gr/uploads/N38522010_KALLIKRATIS_FEKA87_07062010.pdf Ν. 3852/10]</ref>
 
=== Општинска единица ВартокопВртикоп ===
[[Податотека:Dimos Skydras.png|мини|десно|Поранешната општина Вартокоп на картата на некогашниот округ Пела.]]
Според пописот од 2001 г., општината ВартокопВртикоп има 15.654 жители и и ги опфаќа следниве општински оддели и населени места:
 
:* Општински оддел ВартокопВртикоп
::* град [[ВартокопВртикоп]] (Вртокоп; Σκύδρα, Скидра) (5.081 жители)
:* Општински оддел Арсен
::* село [[Арсен (Воденско)|Арсен]] (Αρσένι, Арсени) (1.409 жители)
 
== Поранешни села ==
На територијата на општината ВартокопВртикоп се наоѓаат и три раселени села: [[Маврејново]] (Μαύρο, Мавро), [[Орман Чифлик]] (Δενδρί, Дендри) и [[Превртенец]] (Δελικλή Καγιά, Деликли Каја).
 
== Наводи ==
 
== Надворешни врски ==
* [http://www.skydra.gr/ Портал на Општина ВартокопВртикоп ]
 
 
{{Вртикоп}}
{{Вартокоп}}
{{Централна Македонија (Грција)}}
 
[[Категория:ВартокопВртикоп| ]]
[[Категорија:Општини во Егејска Македонија]]