Разлика помеѓу преработките на „Херакле“

Додадени 1.789 бајти ,  пред 4 години
дополнување
(embed {{Нормативна контрола}} with wikidata information)
(дополнување)
Иако бил победник и голем воин, според митовите, Херакле бил способен и за измами и нечесни измами за да постигне победа. Бил познат по тоа што го направил светот побезбеден за човештвото, бидејќи уништил многу опасни чудовишта. Неговото жртвување за луѓето му обезбедило одобрување и заштита од боговите.
 
ПрикажанХеркул најчесто е прикажан со наметка од лавовска[[лав]]овска [[кожа]] и [[топуз]]., Наа на [[Мозаик|мозаиците]] е со темен, исончан тен.
 
==Херкул во уметноста и популарната култура==
Херкул се јавува како честа тема во [[уметност]]а и во [[Популарна култура|популарната култура]], како:
* „Полудениот Херкул“ (''Hercules Furens'') - [[трагедија]] од [[Сенека]].
* „Херкул“ (''Hercules'') - американски [[филм]] од [[2014]] година.<ref>[http://www.imdb.com/title/tt1267297/?ref_=nv_sr_1 IMDb, Hercules (2014) (пристапено на 1.3.2016)]</ref>
* „Херкул“ (''Hercules'') - американски анимиран [[филм]] од [[1997]] година.<ref>[http://www.imdb.com/title/tt0119282/?ref_=nv_sr_2 IMDb, Hercules (1997) (пристапено на 1.3.2016)]</ref>
* „Херкул: Легендарните патувања“ (''Hercules: The Legendary Journeys'') - американска [[Телевизија|телевизиска]] серија од [[1995]]-[[1999]] година.<ref>[http://www.imdb.com/title/tt0111999/?ref_=nv_sr_3 IMDb, Hercules: The Legendary Journeys (пристапено на 1.3.2016)]</ref>
* „Херкул“ (''Hercules'') - американски [[филм]] од [[1983]] година.<ref>[http://www.imdb.com/title/tt0085672/?ref_=nv_sr_4 IMDb, Hercules (1983) (пристапено на 1.3.2016)]</ref>
* „Херкул во Њујорк“ (''Hercules in New York'') - американски [[филм]] од [[1970]] година.<ref>[http://www.imdb.com/title/tt0065832/?ref_=nv_sr_5 IMDb, Hercules in New York (1970) (пристапено на 1.3.2016)]</ref>
 
== Поврзано ==
* [[Херакле (принц)]] — син на [[Александар Македонски]]
* [[Хераклеја]]
 
== Наводи ==
{{наводи}}
 
{{грчка митологија}}