Разлика помеѓу преработките на „Самар (село)“

Додадени 6.204 бајти ,  пред 5 години
нема опис на уредувањето
{{Инфокутија Место во Грција
{{Без извори|датум=ноември 2009}}
| |name име= Самар
<!-- Ако имате податок, напишете го после знакот = -->
|name_local = Σάμαρι
{{Инфокутија за село во Егејска Македонија|
|image_map = {{ПозКарта
| слика мапа=
{{Инфокутија за село во| Егејска Македонија| Воден
| име=Самар
| ширина =
| општина=
| опис = <center>Местоположба на Самар во општината [[Воден (општина)|Воден]] и областа Централна Македонија</center>
| околија=
| релјефна =
| популација=
| натпис = Самар
| поштенски број=
| натпис_гол =
| повикувачки број=
| положба =
| надморска височина=
| позадина =
| географска широчина=
| бележник =
| географска должина=
| бележник_гол =
| веб=
| врска =
| ГШ_степ = 40 | ГШ_мин = 49 | ГШ_сек = 6 | ГШ_прав = N
| ГД_степ = 22 | ГД_мин = 5 | ГД_сек = 36 | ГД_прав = E
}}
|periph = [[Централна Македонија (Грција)|Централна Македонија]]
:''Ова е статија за селото Самар, за други значења види [[Самар (појаснување)]].''
|periphunit = [[Постол (округ)|Постол]]
'''Самар''' е село во [[Егејска Македонија]], [[Република Грција]].
|municipality = [[Воден (општина)|Воден]]
|municunit = Воден
|population = 85
|population_as_of = 2011
|area_community =
|lat_deg = 40
|lat_min = 49.10
|lon_deg = 22
|lon_min = 05.60
|postal_code =
|area_code =
|licence =
|image_skyline =
|caption_skyline =
|elevation = 300
}}
 
'''Самар''' — [[село]] во [[Воденско]], [[Егејска Македонија]], денес во општината [[Воден (општина)|Воден]] на [[Постол (округ)|Постолскиот округ]] во [[Централна Македонија (Грција)|Централна Македонија]], [[Грција]]. Населението брои 157 жители и до 1924 г. било населено исклучиво со [[Македонци]].<ref name="НМЕМ">{{НМЕМ|том= I |глава= |страница= 57}}</ref>
 
== ГеографиjaГеографија и местоположба ==
Селото се напоѓа околу 10 км северно од градот [[Воден]], а околу 2 км источно од патот Воден - С’ботско, на надморска висчина од 300 м.<ref name="НМЕМ" />
 
== Историја ==
=== Османлиско време ===
Во османлиските даночни книги за Воденскиот волает од [[1619]]-[[1620]] г. Самар се води како село со 30 домаќинства обврзници на [[џизија]] (данок за немуслимани).<ref>Турски извори за българската история, т. VII, София 1986, стр. 270.</ref>
 
ВО „Етнографија на вилаетите Адријанопол, Монастир и Салоника“ се вели дека во [[1873]] г. Самар (''Samar'') е село во Воденската каза со 31 куќи и вкупно 173 жители [[Македонци]].<ref name="БИМ">{{БИМ}}</ref><ref>Македония и Одринско. Статистика на населението от 1873 г., Македонски научен институт, София, 1995, стр. 158-159.</ref>
== Географиja и местоположба ==
 
Според статистиката на [[Васил К’нчов]] („[[Македонија. Етнографија и статистика]]“) во [[1900]] г. Самар имал 244 жители [[Македонци]].<ref name="БИМ" /></ref><ref>[http://www.promacedonia.org/vk/vk_2_04.htm Кънчов, Васил. Македония. Етнография и статистика, София, 1900, стр. 149.]</ref>
== Историja ==
 
По [[Илинденско востание|Илинденското востание]] во 1904 г. целото село потпаднало под врховенството на [[Бугарска егзархија|Бугарската егзархија]].<ref>[http://www.promacedonia.org/obm2/12.html Силянов, Христо. Освободителните борби на Македония, том II, София, 1993, стр. 126.]</ref> Според податоците на егзархискиот секретар [[Димитар Мишев]] („[[La Macédoine et sa Population Chrétienne]]“) во [[1905]] г. во Самар (''Samar'') имало 160 Македонци<ref name="БИМ" /> под егзархијата.<ref>Brancoff, D.M. La Macédoine et sa Population Chrétienne, Paris, 1905, pp. 190-191.</ref> Во истиот период, Милоевиќ регистрирал 20 куќи, сите македонски.<ref name="НМЕМ" />
== Економија ==
 
=== Припојување кон Грција ===
== Демографија ==
По [[Втора балканска војна|Втората балканска војна]] во 1913 г. Самар е припоен кон грчката држава, кога имал 87 жители.<ref name="НМЕМ" /> Дел од населението се отселило, а на негово место грчките власти во 1924 г. населиле неколку грчки доселенички семејства (бегалци од Турција) со вкупно 24 члена.<ref name="НМЕМ" /> Во 1926 г. селото е преименувано во Самари. Во 1928 година Самар имал 210 жители<ref name="НМЕМ" />, од кои 7 биле доселенички семејства со вкупно 31 член.<ref>[http://archive.is/20120630054150/www.freewebs.com/onoma/eap.htm Κατάλογος των προσφυγικών συνοικισμών της Μακεδονίας σύμφωνα με τα στοιχεία της Επιτροπής Αποκαταστάσεως Προσφύγων (ΕΑΠ) έτος 1928]</ref> Во 1940 се заведени 177 жители, од кои 33 доселеници, а останатите Македонци.<ref name="НМЕМ" />
 
== Во Граѓанската војна ==
== Општествени институции ==
Самар настрадал во [[Грчка граѓанска војна|Граѓанската војна]], а грчките монархистички власти во зимата 1947 г. го присилно отселиле населението во [[Црковени]].<ref name="НМЕМ" /> По нормализацијата на состојбите, селаните се вратиле во селото.
 
== Население ==
== Културни и природни знаменитости ==
{{Пописи-ЕМ|177|130|163|114|128|117|91|85}}
== Самоуправа и политика ==
 
Селото припаѓа на општинската единица Воден со седиште во [[Воден|истоимениот]] град, која припаѓа на поголемата општина [[Воден (општина)|Воден]], во округот [[Постол (округ)|Постол]]. Воедно, селото е дел од општинскиот оддел Луковец, во кој спаѓаат и селата [[Луковец]], [[Волкојанево]] и [[Почеп]].
== Редовни настани ==
 
== ЛичностиСтопанство ==
[[Почва]]та е мошне неплодна, но сепак населението се занимава со [[сточарство]] и [[земјоделство]].<ref name="НМЕМ" />
 
== Наводи ==
== Култура и спорт ==
{{наводи}}
 
== Иселеништво ==
 
{{Воден}}
== Надворешни врски ==
 
[[Категорија:Воден]]
[[Категорија:Населени места во Егејска Македонија]]