Разлика помеѓу преработките на „Австралиско-новозеландска епархија“

нема опис на уредувањето
 
 
'''Австралиско-новозеландска епархија''' — една од 12-те епархии на [[МПЦ|Македонската православна црква]]. Таа е една од тритечетирите епархии надвор од Македонија и има јурисдикција за териториите на [[Австралија]], [[Нов Зеланд]] и териториите околу нив. Од [[1995]] година администратор на епархијата е митрополитот [[Преспанско-пелагониска епархија|преспанско-пелагониски]] [[Петар Преспанско-пелагониски|Петар]].
 
==Проблемите во епархијата==