Разлика помеѓу преработките на „Манастир“

Додадени 586 бајти ,  пред 4 години
дополнување
с (Removing Link FA template (handled by wikidata))
(дополнување)
'''Манастир''' (грч: μοναστήριον ''монастирион'', '''самостан'''; од ''μόνος'' - еден, сам и ''στηρίζω'' - крепост; старословенски: '''општежитие''') е место каде се живее монашки живот во аскетство, пост, молитва послушност и сиромаштво. Манастирите може да претставуваат помали [[Црква|цркви]].
 
Манастирите може да претставуваат помали цркви.
==Манастирот како тема во уметноста и во популарната култура==
Манастирот се јавува како тема во [[уметност]]а и [[Популарна култура|популарната култура]], како:
* „Манастир“ - песна на германскиот поет [[Рајнер Марија Рилке]].<ref>Рајнер Марија Рилке, ''Искуство тишине''. Београд: Paideia, 2014, стр. 94.</ref>
 
== Наводи ==
{{наводи}}
 
{{commonscat|Monasteries}}