Разлика помеѓу преработките на „Никола Саркози“

Додадени 994 бајти ,  пред 5 години
дополнување
(embed {{Нормативна контрола}} with wikidata information)
(дополнување)
{{Без извори|датум=ноември 2009}}
{{Инфокутија за претседател
| име = Никола Саркози
}}
 
'''Никола Саркози''' ([[француски]]: Nicolas Sarkozy) (роден на [[28 јануари]] во [[Париз]], [[Франција]]) е поранешен [[претседател]] на Франција, во периодот од 2007 до 2012 година. Бил избран на функцијата по победата врз социјалистката [[Сеголен Ројал]] (Ségolène Royal) во вториот изборен круг. Пред да стане претседател бил лидер на [[Политичка десница|десно-ориентираната]] Унија за популарно движење. Во периодот од [[мај]] [[20022007]] до [[март2012]] [[2004]] бил [[министер за внатрешни работи]], а потоа од март 2004 до мај 2005 бил [[министер за финансии]], за повторно да биде назначен за министер за внатрешни работи од 2005 до 2007година.
==Биографија==
 
==Политичка кариера==
Саркози бил избран на функцијата претседател по победата над кандидатката на француските социјалисти, [[Сеголен Ројал]] (''Ségolène Royal'') во вториот изборен круг. Пред да стане претседател, тој бил лидер на [[Политичка десница|десно-ориентираната]] Унија за популарно движење. Во периодот од [[мај]] [[2002]] до [[март]] [[2004]] година бил [[министер за внатрешни работи]], а потоа од [[март]] 2004 до [[мај]] [[2005]] година бил [[министер за финансии]], за повторно да биде назначен за министер за внатрешни работи од 2005 до [[2007]] година.
 
Во [[февруари]] [[2016]] година, Саркози бил на распит кај истражните судии поради обвинението за незаконско финансирање на својата претседателска кампања во 2012 година. Имено, според завршната сметка за изборната кампања, Саркози го надминал дозволениот износ на пари, одреден со француските закони.<ref>„Никола Саркози обвинет за илегално финансирање изборна кампања“, ''Дневник'', година XX, број 5992, четврток, 18 февруари 2016, стр. 14-15.</ref>
 
== Наводи ==
{{наводи}}
{{Политичар-никулец}}