Поатуански дијалект: Разлика помеѓу преработките

нема опис на уредувањето
[проверена преработка][проверена преработка]
Создадена страница со: {{Infobox language |name=Поатуански |nativename= |states=Франција |region=Поату, Венди |speakers=? |familycolor=...
 
Нема опис на уредувањето
Ред 27:
 
Најисточниот дел од [[Поату|Поатуанската]]''[[покраини во Франција|покраина]]'' е дом на малцинство на говорници на [[оцитански јазик]]. Надвор од [[Франција]] дијалектот се говори во [[Северна Калифорнија]], особено во [[Сакраменто]], [[Плумас (округ)|Плуимас]], [[Техејма (Калифорнија)|Техејма]] и [[Сискију (округ)|Сискију]], во кои живеат стари француски семејства и говорници на француски јазик. [[Акадијски француски дијалект|Акадијскиот француски дијалект]] е резултат на мешање на Поатуанско-Сантогескиот дијалект со Француски и месни новозборови или архаизми.
 
 
{{Романски јазици}}
Ред 32 ⟶ 33:
[[Категорија:Оилски јазици]]
[[Категорија:Јазици во Франција]]
 
 
{{ИЕ-јазик-никулец}}