Цхинвал: Разлика помеѓу преработките

Додадени 26 бајти ,  пред 7 години
поправки
[проверена преработка][проверена преработка]
с (Bjankuloski06 ја премести страницата Цхинвали на Цхинвал презапишувајќи врз пренасочување)
(поправки)
{{Без извори|датум=ноември 2009}}
[[Податотека:Pmt.jpg|250px|thumb|Споменик за жртвите од грузиско-осетскиот конфликт.]]
'''ЦхинвалиЦхинвал''' ({{lang-os|Цхинвал или Чъреба}}, {{lang-ru|Цхинвал}}, {{lang-ka|ცხინვალი}}) е [[главен град]] на [[дефакто]] независната и признатата од [[Русија]] и [[Никарагва]] Република [[Јужна Осетија]]. Според [[Грузија|грузиската]] официјална административна поделба, Цхинвали е град во регионот [[Внатрешна Картли]]. Градот се наоѓа на реката [[Голем Лиакви]], на приближно 100 km североисточно од [[Тбилиси]], главниот град на Грузија.
 
{{Никулец од областа на географијата}}
7

уредувања