Разлика помеѓу преработките на „Стефано Стураро“

с
replace archive.today -> archive.is (domain archive.today blocked by onlinenic)
с (replace archive.today -> archive.is (domain archive.today blocked by onlinenic))
Francesco Gambaro|data=17 marzo 2011}}</ref> Во 2010 година станал стандарден член на Примавера тимот на Џенова со кој истата година победил во Суперкупот.<ref>{{cite web|url=http://www.sportlive.it/calcio/genoa-vince-supercoppa-primavera-2010.html|title=Supercoppa Primavera al Genoa|editor=sportlive.it|autor=Vito Graffeo|data=11 settembre 2010}}</ref> За сезоната 2012-2013 бил позајмен на [[ФК Модена | Модена]].<ref>{{cite web|url=http://www.calcionews24.com/esclusiva-genoa-sturaro-al-modena-qui-per-diventare-uomo-e-su-immobile-254532.html|title=Genoa, Sturaro al Modena: "Qui per diventare uomo. E su Immobile..."|editor=calcionews24.com|author=Christian Schipani|date=27 luglio 2012}}</ref> Поради две сериозни повреди,<ref>{{cite web|url=http://www.modenanoi.it/infortuni-e-nuovi-arrivi-sturaro-stagione-compromessa-venerdi-potrebbe-debuttare-pagano/|title=Infortuni e nuovi arrivi. Sturaro, stagione compromessa. Venerdi potrebbe debuttare Pagano|editor=modenanoi.it|date=22 agosto 2012}}</ref><ref>{{cite web|url=http://www.modenanoi.it/sturaro-annus-horribilis/|title=Sturaro, annus horribilis|editor=modenanoi.it|date=4 marzo 2013}}</ref> одиграл само 8 натпревари за ''канаринците'' во [[Серија Б]] и 2 во [[Coppa Italia|италијанскиот куп]].
 
Пред почетокот на сезоната 2013-14 се вратил во ''рособлу'' и го направил своето деби во [[Серија А]] на 25 август [[2013]], влегувајќи во игра во 89-тата минута од натпреварот [[ФК Интер | Интер]] - Џенова (2-0) во првото коло од [[Серија А 2013-2014|сезоната]].<ref>{{cite web|url=http://www.puntosanremo.it/news/2013/08/26/esordio-in-serie-a-per-il-sanremese-sturaro-debutto-a-san-siro-con-la-maglia-de_147355d0-646d-4d15-8105-233962bed0b5#.U42TZHZqPnk|title=Esordio in Serie A per il sanremese Sturaro - Debutto a San Siro con la maglia del Genoa numero 69|editor=puntosanremo.it|author=Pietro Zampedroni|date=26 agosto 2013|urlarchivio=httpshttp://archive.todayis/cVL9I|dataarchivio=3 giugno 2014}}</ref> На 2 март, го постигнал својот прв гол во највисоката категорија поставувајќи ги конечните 2-0 за неговата екипа во натпревар против [[ФК Катанија | Катанија]].<ref>{{cite web|url=http://www.gazzetta.it/Calcio/Serie-A/Genoa/02-03-2014/genoa-catania-2-0-antonelli-sturaro-affondano-maran-80157562985.shtml|title=Genoa-Catania 2-0: Antonelli e Sturaro affondano Maran|editore=gazzetta.it|author=Alessio Da Ronch|date=2 marzo 2014}}</ref> Поради повредата на неговиот тимски колега [[Матузалем]], Стураро добил важно место во стартната постава во вториот дел од сезоната кое нема да го испушти до нејзиниот крај, завршувајќи ја сезоната со 16 настапи и 1 гол.
 
На 1 јули, потпишал петгодишен договор со [[ФК Јувентус | Јувентус]]<ref name="Juventus" >{{cite web|formato=PDF|url=http://www.juventus.com/wps/wcm/connect/b6fcaa60-e687-440c-a02f-5cea323b6e66/comunicato+01072014+sturaro+ita.pdf?MOD=AJPERES&CACHEID=b6fcaa60-e687-440c-a02f-5cea323b6e66|title=Accordo con il Genoa C.F.C. per l'acquisto del calciatore Stefano Sturaro|editor=juventus.com|date=1º luglio 2014}}</ref><ref>{{cite web|url=http://genoacfc.it/notizie/sturaro-ceduto-resta-al-genoa/|title=Sturaro ceduto resta al Genoa|editor=genoacfc.it|date=1º luglio 2014}}</ref> за 5,5 милиони евра, уште 3,5 милиони по постигнувањето на одредени спортски цели, почнувајќи од сезоната 2015-16; бидејќи првата година од договорот со Јувентус би требало да ја одработи на бесплатен заем во Џенова.<ref name="Juventus" /> Својот последен натпревар за Џенова го одиграл на 31 јануари [[2015]], во ремито 1-1 против [[ФК Фјорентина | Фјорентина]], постигнувајќи многу смешен гол кој на крајот му бил препишан како автогол на голманот [[Сипријан Татарушану | Татарушану]] за водство од 1-0; по одличното додавање на [[Мбаје Нианг]] најпрво Стураро промашил празен гол од само неколку метри, погодувајќи ја стативата, но за негова среќа топката се одбила од стативата во голманот Татарушану и завршила во мрежата на Фјорентина. Во првиот дел од сезоната 20014-15 одиграл вкупно 15 натпревари во лигата и италијанскиот куп. Во сите натпреварувања, настапил во 31 натпревар и постигнал 1 гол како играч на Џенова.