Разлика помеѓу преработките на „Голем везир“

Додадени 58 бајти ,  пред 4 години
поправка на правопис
(поправка на правопис)
{{Државна организација на Отоманската Империја}}
'''Голем Везирвезир''' ([[турски јазик|отомански турски]]: صدر اعظم или وزیر اعظم) бил главниот министер на султанот на [[Отоманската империјаИмперија]] (како премиер), користејќи се со апсолутната лична доверба кај шефот на државата. Тој бил назначуван од страна на османлискиот [[султан]]. Големиот везир бил чувар на државниот печат. Го свикувал Диванот чии седници се одржувале во посебна соба наречена ''под куполата'' во [[Топкапи Сарај]]. Канцеларијата на великиот везир била сместена во [[Висока порта|Високата порта]].
 
Во периодот на зајакнување на Отоманската империјаИмперија до [[1364]] година се користилкористел само терминот везир. Прв од везирите кој ја добил титулата Големголем везир бил [[Чандарли Халил Хајредин-паша|Чандарли Кара Халил Хајредин Паша-паша]] во времето на [[Мурат I]]. Во 1364 година Првиотпрвиот голем везир бил иницијатор за воведување на [[данок во крв]] за создавање на [[јаничарски корпус]] кој бил во основата на османлиската воена и политичка моќ до [[1826]] година
 
Во времето на [[Ќопрулски период|Ќопрулскиотќопрулскиот период]] во втората половина на [[17 век]] улогата на Великиотвеликиот везир го достигнала својот врв. Сепак овој период завршил катастрофално за империјата бидејќи Османлиите ги изгубиле [[Унгарија]], [[Трансилванија]], [[Мореја]] и [[Подолија]].
 
== Видете исто така ==
* [[Список на големи везири на Отоманската империјаИмперија]]
 
{{Османлиска империја}}
{{Нормативна контрола}}
[[Категорија:Турски титули]]
[[Категорија:Управување со Отоманската империјаИмперија]]
[[Категорија:Големи везири на Отоманската Империја| ]]
[[Категорија:Историја на Иран]]