Разлика помеѓу преработките на „Оцетна киселина“

с
нема опис на уредувањето
с
с
}}
}}
'''Оцетна киселина''' е [[органско соединение]] со [[хемиска формула]] CH<sub>3</sub>COOH. Иако е класифицирана како слаба киселина, концентрираната оцетна киселина има корозивно дејство.
 
Кога е поврзана со [[коензим А]], зазема централно место во [[метаболизам|метаболизмот]] на [[јаглехидрати]]те и [[масти]]те.