Државен универзитет во Тетово: Разлика помеѓу преработките

с
нема опис на уредувањето
[проверена преработка][проверена преработка]
(embed {{Нормативна контрола}} with wikidata information)
сНема опис на уредувањето
{{Без извори|датум=ноември 2009}}
{{Универзитет
[[Податотека:TetovaUniversity1.gif|right]]
|name = Државен универзитет во Тетово
[[Податотека:|image_name = TetovaUniversity1.gif|right]]
|image_size = 200px
|established =
|staff =
|rector = [[Фехари Рамадани]]
|faculty =
|city = [[Тетово]]
|country = [[Република Македонија]]
|campus =
|students =
|type =
|affiliations =
|website = [http://unite.edu.mk/ www.unite.edu.mk]
}}
 
'''Државниот универзитет во Тетово''' ([[Албански јазик|албански]]: ''Universiteti Shtetëror i Tetovës'') е еден од трите државни универзитети во [[Република Македонија]] и се наоѓа во градот [[Тетово]]. Основан е на 4 јуни [[1994]], на основачкото собрание свикано од Културната Заедница на Албанците во Македонија, во својство на основач, додека иницијатор, идеатор и потписник на документите за основање на Универзитетот и за именување на привремените органи на универзитетот беше проф. Абдула Мехмети, претседател на Културната Заедница на Албанците во Македонија. Како државен универзитет останува непризнаен од властите сè до јануари [[2004]] кога се донесе Законот за основање на Државниот универзитет во Тетово од страна на Собранието на Република Македонија. Прв ректор на Тетовскиот Универзитет беше проф. д-р Фадил Сулејмани, а потоа и проф. р-р Рамиз Абдули, проф. д-р Неџбедин Беадини, проф. д-р Сади Беџети, проф. д-р Агрон Река. Моментален Ректор на универзитетот е проф.д-р Вулнет Амети. Наставата главно се одвива на [[албански јазик]], но исто така и на [[Македонски јазик|македонски]] и други јазици.
 
Во моментов при универзитотот има 11 факултета: