Разлика помеѓу преработките на „Железница“

Додаден 1 бајт ,  пред 4 години
с
нема опис на уредувањето
с
== Развој на железницата ==
[[Податотека: Stephenson_lokomotiva_180px.jpg|рамка|180px|right|Првата [[локомотива]] на Стивенсон 1814]]
Први железни [[вагон|вагони]] на [[шини]] се употребувале уште во [[16XVI век]] во [[Германија]] и [[Англија]] за превоз на ископана руда, влечени од коњи. Англискиот инженер [[Џорџ Стивенсон]] (1781-1848) (George Stephenson) ја измислил првата [[парна локомотива]] во 1814 година. Можела со брзина на пешак да влече неколку рударски вагони.
 
Со градбата на удобни патнички и товарни вагони, почнува развојот на железницата.