Разлика помеѓу преработките на „Црква „Св. Кирил и Методиј“ - Ресен“

с
с
с (додадена Категорија:Христијанство во Ресен користејќи го HotCat)
 
'''Црквата Свети Кирил и Методиј''' се наоѓа во градот [[Ресен]], [[Република Македонија]]. Осветувањето на црквата „Свети Кирил и Методиј“ во август 1894 година послужило како маска пред турските власти за делегатите на ВМОРО кои присуствувале на [[Ресенско советување|Ресенското советување]].
 
[[Категорија:Христијанство во Ресен]]
1.159

уредувања