Разлика помеѓу преработките на „Викикниги“

Додадени 4 бајти ,  пред 4 години
с
 
Викијуниор е потпроект на Викикниги наменет за [[детска литература]]. Има облик на списание и мрежно место, и постои во верзии на англиски, арапски, германски, дански, италијански, јапонски, фински, француски и шпански. Се финансира со средства од фондацијата Бек.
 
== Book contentСодржини ==
Некои од книгите се изготвени за самите Викикниги, а некои се преземени од други слободни учебникарски извори од [[семрежје]]то. Сите се објавени под [[лиценци на Криејтив комонс|лиценца на Криејтив комонс]] или некоја складна на нив. Како и кај Википедија, ова значи дека придонесите [[авторско право|авторски]] припаѓаат на нивните создавачи, но можат слободно да се распространуваат и пренаменуваат, со извесни услови.