Разлика помеѓу преработките на „Вернигероде (округ)“

нема опис на уредувањето
 
Округот се наоѓа на северниот крај на планините [[Харц]]. Највисоката планина на Харц, ''[[Брокен]]'', се наоѓа на југоистокот од округот.
<!--==Partnerships==-->
 
== Грб ==
{|
|- valign=top
||[[ImageПодатотека:Wappen Landkreis Wernigerode.svg|50px50п|Грб]]
||Грбот се базира на оној користен од кнежеството и [[БискупијаХалберштатската Халберштат|бискупијата во Халберштат]]епархија. Во средините на црвената и белата област се две риби, кои се земени од грбот на грофот на Вернигероде.
|}
 
{|
! width=30% align=left|Градови
! width=70% align=left|[[Амт (политичка единица)|ЗаедницаОпштински на општинизаедници]]
|- valign=top
||