Давид Луис: Разлика помеѓу преработките

Додаден 11 бајт ,  пред 6 години
с
нема опис на уредувањето
[проверена преработка][проверена преработка]
с (Carshalton ја премести страницата Давид Луиз на Давид Луис)
сНема опис на уредувањето
{{Infobox football biography 3
| name = Давид ЛуизЛуис
| image = [[File:David Luiz Champions League Final 2012.jpg|200px]]
| caption = ЛуизЛуис славејќи по повод освојувањето на лигата на шампионите со [[Челзи]] во 2012та
| fullname = Давид ЛуизЛуис Мореира Марино
| birth_date = {{birth date and age|1987|4|22|df=y}}
| birth_place = Диадема Сао Пауло , Бразил
}}
 
'''Давид ЛуизЛуис Мореира Марино''' (роден {{роден на|22|април|1987}}), познат како Давид ЛуизЛуис, е бразилски [[фудбалер]] кој игра за [[Челзи]] во [[ФА Премиер Лига]]та. Игра како централен дефанзивец, тој исто така може да игра и како лев бек. Тој неговата сениорска кариера ја започна во Виториа, па потоа на 19 години заигра во дресот на [[ФК Бенфика]], завршувајќи четири не целосни сезони. Луиз се приклучи во [[Челзи]] во [[Јануари]] [[2011]], освојувајќи ги [[УЕФА Лига на шампиони]]те и [[ФА Куп]]от.
 
== Надворешни врски ==
*[http://www.transfermarkt.co.uk/en/david-luiz/profil/spieler_46741.html Профил на transfermarkt.co.uk]
 
{{ОСНОВНОПОДРЕДУВАЊЕ:ЛуизДавид Луис}}
[[Категорија:Живи луѓе]]
[[Категорија:Бразилски фудбалери]]