Разлика помеѓу преработките на „Робињо“

Додадени 445 бајти ,  пред 5 години
с
нема опис на уредувањето
с
{{Infobox football biography 3
| playername = {{flagicon|Бразил}} Робињо
| image = [[File:Robinho061115-2.jpg|230px]]
| caption =
| years4 = 2010
| years5 = 2010–
| clubs1years6 = [[ФК Сантош]]2014–2015
| clubs2years7 = [[ФК Реал Мадрид]]2015
| clubs3clubs1 = [[ФК{{Fb Манчестерteam Сити]]Santos}}
| clubs4clubs2 = {{Fb [[ФКteam Сантош]]Real (позајмица)Madrid}}
| clubs5clubs3 = [[ФК{{Fb Милан]]team Manchester City}
| clubs4 = →{{Fb team Santos}}
| clubs5 = {{Fb team Milan}}
| clubs6 = →{{Fb team Santos}}
| clubs7 = {{Fb team Guangzhou Evergrande}}
| caps1 = 111 | goals1 = 46
| caps2 = 101 | goals2 = 25
| caps3 = 41 | goals3 = 14
| caps4 = 2 | goals4 = 0 <!--LEAGUE ONLY-->
| caps5 = 33 108 | goals5 = 1425 <!--LEAGUE ONLY-->
| caps6 = 20 | goals6 = 6 <!--LEAGUE ONLY-->
| caps7 = 10 | goals7 = 3 <!--LEAGUE ONLY-->
| nationalyears1 = 2004
| nationalyears2 = 2003–
| nationalteam1 = {{flagicon|Бразил}} [[BrazilОлимписка фудбалска Olympicрепрезентација footballна teamБразил|BrazilБразил U2323]]
| nationalteam2 = {{flagicon|Бразил}} [[Национален фудбалскиФудбалска тимрепрезентација на Бразил|Бразил]]
| nationalcaps1 = 8 | nationalgoals1 = 3
| nationalcaps2 = 84 | nationalgoals2 = 25<ref>{{cite web|url=http://www.rsssf.com/miscellaneous/braz-recintlp.html |title=Brazil – Record International Players |publisher=Rsssf.com |accessdate=3 May 2010}}</ref>
'''Робсон де Соуза''' ([[португалски]]: ''Robson de Souza''), познат само како '''Робињо''' е бразилски фудбалер кој во моментот настапува за екипата на [[Милан]].
 
Својата кариера ја започнал во 2002 година во екипата на [[СантошФК Сантос|Сантос]] од [[Бразил]], кога имал 17 години. Во 2005 година потпишал за [[ФК Реал Мадрид|Реал Мадрид]], за сума од € 24 милиона. Во тимот на Реал одиграл 101 натпревари и постигнал 25 голови. Во 2008 година потпишал за [[ФК Манчестер Сити|Манчестер Сити]] за сума од € 42,5 млн. евро и плата од £ 160.000 неделно. Во Манчестер останал до 2010 година, кога преминал во редовите на [[ФК Милан|Милан]], каде и денеска настапува.
 
За Националниот тим на Бразил има одиграно 84 натпревари и има постигнато 25 голови.
{{наводи}}
 
{{A.C. Milan squad}}
{{ОСНОВНОПОДРЕДУВАЊЕ:Робињо}}
{{Нормативна контрола}}