Разлика помеѓу преработките на „Алберто Контадор“

нема опис на уредувањето
{{Инфокутија за велосипедист
| name = Алберто Контадор
| image = Contador2015 RDS2015Tour de France team presentation, Alberto Contador.jpg
| caption = Контадор на [[RouteТур duде Sud]]Франс 2015]]
| fullname = Алберто Контадор Веласко
| nickname = Ел Пистолеро (''El Pistolero'')
| birth_date = {{birth date and age|1982|12|6|df=yes}}
::3 индивидуални етапи ([[Тур де Франс2007|2007]], [[Тур де Франс 2009|2009]])
:'''[[Џиро д’Италија]]'''
:[[Генерален пласман на Џиро д’Италија|Генерален пласман]] ([[Џиро д’Италија 2008|2008]], [[Џиро д’Италија 2015|2015]])
:'''[[Вуелта а Еспања]]'''
:[[Генерален пласман на Вуелта а Еспања|Генерален пласман]] ([[Вуелта а Еспања 2008|2008]], [[Вуелта а Еспања 2012|2012]], , [[Вуелта а Еспања 2014|2014]])
:[[Вуелта а Кастилја и Леон]] (2007, 2008, 2010)
:[[Волта ао Алгарве]] (2009, 2010)
:[[Рут ди Сид]] (2015)
'''[[Класични велосипедски трки|Еднодневни трки и класици]]''' <br />
:Национален хронометарски првак (2009)
:[[Светски ранкинг UCI]] ([[Светски ранкинг UCI 2009|2009]])
:[[Златен велосипед]] (2007, 2008, 2009, 2014)
| updated = 291 мартфевруари 20152016
}}
 
|publisher=Арбитражен суд за спорт
|accessdate=13 февруари 2011
}}</ref> Потоа, повторно ја освоил [[Вуелта а Еспања]] во [[Вуелта а Еспања 2012|2012]] и во [[Вуелта а Еспања 2014|2014 година]] и [[Џиро д’Италија 2015]].
 
Контадор често е сметан како најдобриот специјалист за искачување и најдобар возач на етапни трки во светот.<ref>{{цитирана веб страница