Разлика помеѓу преработките на „Полски јазик“

Додадени 30 бајти ,  пред 4 години
с
нема опис на уредувањето
с (поправки)
с
Малцински јазик:{{ЧЕШ}}<br />{{SVK}}<br />{{ROM}}<br />{{UKR}}
|agency=[[Совет за полски јазик]]
|iso1=pl|iso2=pol|iso3=pol}}
|map=Polish language map.PNG
}}
 
'''Полски јазик''' ({{јаз|pl|język polski}}, ''polszczyzna'') — службен и национален [[јазик]] на [[Полска]] и е најголемиот јазик во групата на [[западнословенски јазици]], а додека според популарноста од сите [[словенски јазици]] е на второ место веднаш зад [[Руски јазик|рускиот]]. Развојот на полскиот јазик е независен и задржал поголем број од карактеристиките на [[Старословенски јазик|старословенскиот јазик]]. Јазикот има богата книжевност, преведена на сите светски јазици. Полскиот јазик се пишува со [[Полска азбука|полската азбука]], варијанта на [[латиница]]та.