Источноџебелски јазици: Разлика помеѓу преработките

нема опис на уредувањето
[непроверена преработка][непроверена преработка]
(Нова страница: '''Источноџебелските јазици''' се мала група на јазици и припаѓаат на групата на [[источносудан...)
 
Нема опис на уредувањето
'''Источноџебелските јазици''' се мала група на јазици и припаѓаат на групата на [[источносудански јазици]]. Тие се зборуваат во [[Судан]] во [[Ан Нил ал Азрак провинција]]та. Во оваа група спаѓаат јазиците:
 
:[[Гамски јазик]] ("ингасана" или "табиски"),
:[[Акаски јазик]] (силачки),
:[[Кело јазик]] (торнасиски),
:[[Молоски јазик]] (малкански).
 
{{нило-сахарски-јазици-никулец}}