Куглање на девет чунови: Разлика помеѓу преработките

с
[непроверена преработка][проверена преработка]
 
=== Куглањето денес ===
Во моментов во Македонија постојат три активни кугларници каде тренираат нешто повеќе од стотина регистрирани играчи. Од нив само десетина се девојки. Сите играчи се групирани во неколку клубови кои активно се натпреваруваат во првата македонска лига. Најуспешен клуб во самостојна Македонија е Макпетрол, кој е и моментален шамшион веќе 12.15 годинагодини по ред. Сите екипи кои се натпреваруваат во МКЛ се:<br />
* 18 август Адинг <br />
* ГТЦ-Мусандра <br />
* Макпетрол<br />
* Хераклеа
* Пелистер<br />
* Тутунски комбинат Скопје<br />
* Работнички<br />
* Вардар 2014<br />
* Тутунски комбинат Скопје<br />
*Женска кклига во Македонија (Жени)не постои повеќе од две децении. <br />
Женска лига во Македонија не постои повеќе од една деценија. <br />
<br />
Во поединечна конкуренција, секоја година Македонија одбира државен првак. Актуелен државен првак е '''СашоВиктор ТрпковскиНиколовски''', играч на „Макпетрол“, а кај девојките, '''Мери Јанева''' од екипата на „Македонија“.
 
== Надоврешни врски ==
16

уредувања