Кралство Србија: Разлика помеѓу преработките

с
нема опис на уредувањето
сНема опис на уредувањето
|currency = [[Српски динар]]
}}
'''Кралството Србија''' била држава која егзистирала на [[Балкан]]от од [[1882]] од [[1918]] година. Била признаена како Принципал[[Кнежевство Србија]] според [[Берлински договор, 1878|Берлинскиот конгрес]] од 1878 година.