Разлика помеѓу преработките на „Шемси Ахмед-паша“

нема опис на уредувањето
с (КМ: Категорија:Категорија:Големи везири на Отоманската Империја од 16 век → [[Категорија:Големи везири на Отоманската Империја од...)
| honorific-prefix = [[Шемси ]]
| name = Ахмед
| honorific-suffix = [[Пашапаша]]
| image =
| caption =
| term_start1 = 1579
| term_end1 = 1580
| predecessor1 = [[Мехмед Паша-паша Соколовиќ]]
| successor1 = [[Лала Кара Мустафа Паша-паша]]
| office2 =
| monarch2 =
| footnotes =
}}
'''Семиз Ахмед Паша-паша''' (роден во {{роден на|||1492}} - {{починал на|28|април|1580}} во {{починал во|Отомански Константинопол}}) бил османлиски државник и Голем везир на империјата во периодот од 1579 до 1580 година.
 
Ахмед бил истакнат османлиски благородник и државник кој зазеемал бројни високи политички функции како османлиски управител на [[Дамаск]], [[Румелија]], [[Сивас]], [[Анадолија]] за да во 1579 година биде поставен за голем везир наследувајќи го [[Мехмед Паша-паша Соколовиќ]]. Инаку по татковска линија тој е директен потомок на [[Калид ибн ал-Валид]], наследник на пророкот [[Мухамед]] во [[7 век]]. Неговата мајка пак била внуката на [[Сулејман I]], и ќерката на [[Михрима султан]], [[Ајше Хумашах султан]]. Тој пораснал во [[Топкапи сарај]], а во времето кога станал везир била изградена [[Шемси паша-пашина џамија]] на [[Босфор]]от од страна на [[Мимар Синан]]. Починал во [[1580]] година.
 
== Наводи ==
{{succession box |
title=[[Голем везир|Голем везир на Османлиската империја]] |
before= [[Мехмед Паша-паша Соколовиќ]] |
after= [[Лала Кара Мустафа Паша-паша]] |
years=12 октомври 1579 – 28 април 1580
}}