Разлика помеѓу преработките на „Мански јазик“

Додадени 7 бајти ,  пред 5 години
с
нема опис на уредувањето
(embed {{Нормативна контрола}} with wikidata information)
с
{{Без извори|датум=ноември 2009}}
{{Infobox language
|name=Мански јазик
|nativename=Yn Ghaelg, Yn Ghailck
|pronunciation=''ин гелг'' ''ин гелик''
|states=[[Ман (остров)|Ман]]
|familycolor=Indo-European
|fam1=[[Келтски јазици|Келтски]]
|script=[[Манска азбука]]
|extinct= околу [[XX век]], но во фаза на оживување.
|map=Idioma manés.png
}}