Разлика помеѓу преработките на „Румелија“

Одземени 2 бајти ,  пред 4 години
с
нема опис на уредувањето
с
[[Податотека:Rumelia map.jpg|right|thumb|200px|]]
'''РумелискиотРумелиски ејалетпашалак''' (турски: ''Rumeli'', "Земја на ромеите") е назив за поранешна отоманска провинција која ги вклучува земјите на [[Балкан|Балканскиот полуостров]], односно денешните современи држави [[Албанија]], [[Босна]], [[Бугарија]], [[Грција]], [[Србија]] и [[Македонија]].