Разлика помеѓу преработките на „Пашалак“

Додаден 11 бајт ,  пред 5 години
с
нема опис на уредувањето
с
с
По освојувањата помеѓу 1362 и 1400 на [[Мурат I]] и неговиот син [[Бајазит I]], во царрството се појавила потребада од територијална организација. Во текот на првите години од владеењето на Бајазит биле создадени првите два пашалака, и тоа [[Румелиски пашалак]] кој се состоел од сите земји кои се наоѓале во [[Европа]] и [[Анадолски пашалак]] кој ги опфаќал териториите во [[Мала Азија]].
 
Во 1395 годинаг. [[Бајазит I]] ги зазел последните територии на [[Шишмановци]] зазимајќи го [[Второ бугарско царство|Бугарското царство]] и претварајќи го во вазална држава како дел од Румелија. Во 1468 годинаг. бил основан Караманскиот пашалак, а синот на Мехмед бил назначен за управител на Конија. Во текот на 16 век бројот на пашалаците доживеал најголем пораст главно поради освојувањата на Селим I и Сулејман I. Ова довело до реорганизација на пашалаците и како пашалаци од 1527 годинаг. се споменуваат и Египет, Сирија, Дијалрбекир и Курдистан.
 
Помеѓу 1861 и 1866 годинаг., пашалаците биле укинати, а територијата била поделена исклучиво на [[вилает]]и<ref name="rm39">[http://www.archive.org/stream/handbookofasiami01greauoft#page/203 A handbook of Asia Minor] Published 1919 by Naval staff, Intelligence dept. London. стр. 203</ref>.
 
== Наводи ==