Разлика помеѓу преработките на „Пашалак“

Додадени 5 бајти ,  пред 5 години
с
нема опис на уредувањето
с
с
[[Податотека:Rumelia Eyalet, Ottoman Empire (1609).png|thumb|десно|[[Румелија]]]]
'''Пашалак''', '''ејалет''' или '''беглербеглак''' ({{lang-tr|paşalık}}, ''eyalet'', или ''beylerbeylık'') или ) претставувал најголемата административно-територијална единица во [[Османлиската империја]]. На чело на пашалакот стоел [[беглербег]] или [[паша]] кој бил директно потчинет на [[Високата порта]]. Пашалакот од своја страна се делел на [[санџак|санџаци]].
 
Првобитната организација имаla свои корени уште во времето на настанувањето на Османлиската империја, како вазална држава на [[Селџуци]]те во централана [[Анадолија]].